Nová MAN truck generace!

Nová MAN Truck generace: správný nákladní vůz pro každé použití

nTG 13

Při vývoji své nové generace nákladních vozů se firma MAN důsledně soustředila na řidiče a jeho pracovní úkony. Výsledkem je nabídka produktů, které optimálně splní poradí s každý transportním zadáním.

• Modelové řady TGL, TGM, TGS a TGX od 7,5 do 41 tun

• Osm různých nových kabin řidiče

• Vhodné podvozky pro každý obor

Každý transportní úkol má svá úskalí. Nákladní vozidlo pro mezinárodní dálkovou dopravu musí vedle nízké spotřeby paliva a ergonomicky perfektního ovládání, které nebude řidiče namáhat a unavovat, nabídnout i prostor pro odpočinek a spánek. Ten má řidiči umožnit optimální regeneraci během přestávky, neboť jen odpočinutý řidič může své vozidlo řídit na vozovce soustředěně a šetrně k životnímu prostředí. K tomu mu navíc pomáhají asistenční systémy, jako je například asistent odbočování nebo asistent částečně automatizovaného popojíždění v zácpě. Bezpečnost hraje pro zákazníky rozhodující roli nejenom v dálkové dopravě, ale i na staveništi či v distribuční dopravě. Dobrý výhled a optimální zobrazení informací důležitých pro řidiče jsou zásadní veličiny pro dopravu ve městě, stísněných podmínkách na staveništi nebo při manévrování na zásobovacích místech. Stejně tak klíčová je ergonomie při nastupování a vystupování z kabiny vozu, jež musí několikrát denně absolvovat řidiči městské distribuční dopravy či komunálních služeb. K tomu se přidává nástavba vozu vhodná pro daný typ přepravy, která musí být vybavena optimálními technickými a elektronickými rozhraními pro podvozek vozidla – a to od trojstranných sklápěcích vozů přes nosiče kontejnerů, chladicí vozy, popelářské vozy až po vozy pro přepravu dřeva. V neposlední řadě pak dostatečně naddimenzovaná pohonná jednotka rozhoduje o tom, zda řidič a jeho vozidlo mohou plnit dané transportní úkoly efektivně a podle zadání zakázky. Aby společnost MAN mohla nabídnout vždy optimální řešení, přichází nyní s modulární nabídkou nových produktů, které lze upravit pro plnění rozmanitých požadavků a úkolů v oblasti přepravy.

Variabilní produktové portfolio: Nákladní vůz vhodný pro každý úkol

Zachovat osvědčené věci a tam, kde je to smysluplné, je ještě trochu vylepšit – s tímto přístupem navazuje společnost MAN u své nové generace nákladních vozů na známou systematiku modelových řad: V dálkové dopravě i u dopravy těžkých nákladů poznáte nové vozy MAN TGX podle širokých, dlouhých a vysokých kabin. Stejně jako doposud se i u nových vozů MAN TGX používají tři řady motorů: MAN D38 s až 640 PS pro nejvyšší výkony, MAN D26 od 430 PS do 510 PS pro střední výkony MAN D15 s 330 PS až 400 PS pro lehkou dálkovou dopravu. Vedle klasických podvozků a návěsových tahačů 4x2 a 6x2 nabízí MAN pro TGX i nadále varianty 6x4 a 8x4, jaké jsou žádány například pro přepravu těžkých nákladů. Návěsový tahač 4x2 lze na přání vybavit MAN HydroDrive, hydrostatickým pohonem předních kol pro lepší trakci na nezpevněném podkladu. Díky této rozmanité nabídce pokrývá MAN TGX tonážní rozsah od 18 do 41 tun dovolené celkové hmotnosti, u přepravy těžkých nákladů je možná dovolená celková hmotnost až 250 tun.

Nový MAN TGS je určen stejně jako doposud do těžkého stavebního provozu, distribuční dopravy a komunálních služeb. Tato modelová řada se vyznačuje úzkou kabinou, neboť v typických případech použití hraje důležitou roli jak nízká vlastní hmotnost, tak i dobrá přehlednost. Pro pohon nabízí MAN u vozů řady TGS motory D26 a D15, které dodávají výkon v rozsahu od 330 do 510 PS. MAN TGS je „lvím králem“ i díky největší rozmanitosti způsobů pohonu. Ať již to je 4x2 a 6x2 pro návěsové tahače nebo podvozky či klasika 6x4, 8x2 a 8x4 pro různé obory nebo speciály s pohonem všech kol 4x4, 6x6, 8x6 či 8x8 pro těžko přístupný terén. Jestliže s vozem jezdíte převážně po zpevněných komunikacích a přídavnou trakci potřebujete je občas, lze MAN HydroDrive zkombinovat s dvou, tří nebo čtyřnápravovým MAN TGS. Díky této rozmanitosti variant nabízí nový MAN TGS dovolenou celkovou hmotnost v rozsahu 18 až 41 tun.

V nové generaci nákladních vozidel najdete i MAN TGL a MAN TGM, které jsou určeny pro lehké a střední náklady. Vybírat můžete ze čtyř nových kabin řidiče: krátká, dlouhá, vysoká s lůžkem a dvojitá kabina. Poslední uvedená se využije zejména na staveništi, v komunálních službách nebo u hasičů a záchranné služby. Nový TGL se čtyřválcovou verzí motoru D08 nabízí dovolené celkové hmotnosti 7,5 až 12 tun. Jestliže by vám nabídka výkonu v rozsahu 160 až 220 PS nepostačovala, je tu TGL s šestiválcovým motorem D08 o výkonu 250 PS. Ten současně představuje přestupní verzi do výkonové třídy MAN TGM, které s šestiválcovým motorem D08 nabízí výkon až 320 PS. Dovolená celková hmotnost nových vozů MAN TGM navazuje bezprostředně na řadu MAN TGL a nabízí vozy s dovolenou celkovou hmotností 12, 15, 18 a 26 tun. Zatímco MAN TGL je k dispozici pouze ve verzi 4x2, nabízí MAN TGM uspořádání náprav i v provedení 6x2, 6x4 a 4x4, což zvyšuje jeho atraktivitu nejenom pro vnitrozemskou distribuční dopravu středně těžkých nákladů a městskou logistiku, nýbrž i pro celou řadu aplikací na staveništi, v komunálních službách či u hasičů.

Nové kabiny řidiče: na rozmanitosti záleží

Ve svých vozech nové generace nabízí MAN osm různých kabin. Nejvíce místa nabízejí tři velkoprostorové kabiny, které mají označení GX, GM a GN.

GX a GM jsou se svojí vnější šířkou 2,44 metrů perfektní volbou pro dlouhé jízdy v mezinárodní dálkové dopravě. Spoustu místa pro zavazadla řidičů nabízí úložný prostor pod lůžkem uprostřed, dva zvenčí přístupné úložné boxy a řada přihrádek nad předním sklem. V kabině GX, která má nejvyšší střechu, je k dispozici 355 litrů úložného prostoru. Díky nízkému motorovému tunelu je v kabině GM nadprůměrná výška ke stání, a sice 1,87 metrů, v kabině GX dokonce 2,07 metrů. Řidiči si tak v obou největších kabinách mohou při cestě užívat velké volnosti pohybu, vzdušného interiéru a maximálního obytného komfortu. Pohodlná lůžka s kvalitními lamelovými rošty a perfektní hluková izolace kabiny zajišťují potřebný klid a pohodlí pro spánek a odpočinek.

Kabina GN je třetí velkoprostorovou variantou a nabízí stejně vysoký komfort jako kabiny GM a GX. Nemá pouze vysokou střechu, což je v určitých odvětvích a při plnění specifických úkolů velmi výhodné. Například přeprava sil, nádrží či cisternových nástaveb a návěsů. Některé nástavby, například pro přepravu automobilů, počítají s nízkou kabinou. Díky nízkému motorovému tunelu nabízí i kabina GN velkou volnost pohybu a výšku ke stání 1,57 metrů. Pohodlné lůžko má stejně jako u kabin GX a GM kvalitní lamelový rošt a nabízí nejlepší možné pohodlí pro spánek a odpočinek.

nTG 2

U vozidel pro stavebnictví, městské zásobování či přepravu nádrží a sil hraje důležitou roli optimální přehlednost a nízká hmotnost. Velký význame má i pohodlné a ergonomické nastupování a vystupování při častých zastávkách. Přesně na tyto potřeby se zaměřila společnost MAN při vývoji nových, úzkých kabin (2,24 m) pro modelové řady TGL, TGM a TGS nové MAN Truck generace.

Svojí šířkou 2,24 metrů vychází nová kabina FM vstříc volání po nižší hmotnosti a větší kompaktnosti, přičemž díky své délce, které se nezměnila, a vysoké střeše, která je stejná jako u kabin GM, vyhovuje vysokým požadavkům na obytný a spací komfort. Kladnou odezvu najde například mezi řidiči dálkové vnitrostátní dopravy s intenzivním užitečným zatížením. Stejně jako kabina GM a GX má i kabina FM celou řadu přihrádek a úložných prostor nad předním sklem a zvenčí přístupné úložné boxy.

Nová plochá kabina FN je určena pro řidiče a firmy, jež kladou důraz na dobrý obytný komfort, dostatek úložného prostoru a pohodlné lůžko s kvalitním lamelovým roštem pro příležitostné přespání, a přitom nepotřebují vysokou střechu.

Nová kabina NN bude u nových MAN TGS nejčastěji volenou variantou, jako tomu bylo doposud. Typickým příkladem ze stavebnictví jsou sklápěče nebo domíchávače betonu. I přes svoji kompaktní délku 1,88 metrů nabízí dostatek prostoru pro uložení pracovního oblečení a nářadí za sedadly. Volitelné stupátko nad levým podběhem kola a madlo na střeše umožňují řidiči bezpečně a pohodlně zkontrolovat ložný prostor za kabinou. Nové kabiny v provedení se středně vysokým a vysokým šasi jsou rovněž vybaveny charakteristickými, velice robustními, třídílnými nárazníky z oceli. Dojde-li k většímu poškození při nárazu, lze vyměnit jen jednotlivé části dílů. Jako velice praktické se osvědčilo provedení nástupu, kde nejnižší, flexibilně uložená stupátka odolají bez poškození silnějším nárazům.

K novým modelovým řadám TGL a TGM patří kabina CC s vnější šířkou 2,24 metrů a vnější délkou 1,62 metrů. I přes svoji kompaktnost splňuje stejně jako ostatní kabiny nových vozů MAN vysoké nároky na ergonomii pracoviště a jednoduchou obsluhu. Velice nízká nástupní výška a dveře, které lze široce otevřít, potěší každého řidiče zajišťujícího distribuční dopravu, komunální služby či dodávky materiálu na stavbu.

Dvojitá kabina je nejdelší kabinou u nové generace nákladních vozidel a nabízí zejména hodně místa pro přepravu dalších pracovníků. Nová čtyřdveřová dvojitá kabina DN s pohodlným sedadlem pro čtyři osoby vzadu a dvě nebo tři sedadly vepředu nabízí dostatek místa až pro sedm osob a jejich pracovní pomůcky, pro které je určen velký úložný prostor pod zadním sedadlem. Dvojitá kabina je tak ideální pro montéry, řemeslné firmy, komunální služby či hasiče.

Pro více informací nás kontaktujte zde

Nahoru